Én nem akarok belenyúlni - de tényleg...
1. A cikkben felvetődik a kérdés: van-e innovatív tartalék a magyar gazdaságban?
De ki is tudhatna erre válaszolni jobban, mint annak a szervezetnek a vezetője, aki 22 éve fogja össze az innovációt Magyarországon?
Nos, akkor: van innovatív tartalék a magyar gazdaságban?
2. Mekkora az az "intelligens" (akármit is jelentsen ez) magyar kkv állomány, aki saját fejlesztési kapacitással rendelkezik?
3. Nemzetközi verseny: édes Istenem! HA lenne innováció? HA...?
(Megrémülve) Miért, nincs?!
(Kíváncsian) MIÉRT NINCS?
Akkor mire költöttek valakik 3000 (4000) milliárd forintot?
4. A kutatás-fejlesztés akkor egyenlő az innovációval vagy nem egyenlő?
5. Ha a szövetségnek nincs információja az innováció jövőjéről (köhöm, köhöm) - akkor kinek van? És ha neki van - akkor mikor osztja meg a néppel?
A stabil fejlődéshez innovatív gazdaság kell
Stabil fejlődési pályára az a gazdaság tud állni, amelyben megfelelő szerepet kap az innováció - hangsúlyozta az MTI-nek adott nyilatkozatában Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke.
Mint kifejtette, a stabil munkahelyteremtés is azon múlik, van-e innovatív tartalék a gazdaságban. Példaként említette: nemzetközi tendenciák is azt mutatják, hogy a nagyvállalatok a fejlesztéseiket is kiadják beszállítóiknak, és ezáltal intelligens beszállítói hálózatok alakulnak ki.
Míg korábban a megrendelő nagyvállalat annak a terméknek a tervrajzát juttatta el a beszállítónak, amelynek a gyártását kérte, addig jelenleg egyre inkább azokat a paramétereket közli leendő partnerével, amelyeket a kért alkatrésznek tudnia kell. A fejlesztést, a műszaki eljárást a beszállító cégtől várják, és erre a modellre van fizetőképes kereslet - mondta Szabó Gábor.
Szerinte egy magyar kis- és középvállalkozás csak akkor tud megfelelni ennek a beszállítói modellnek, ha saját fejlesztési kapacitással rendelkezik, és intelligens feladatot el tud vállalni. Ha erre a beszállítói modellre felkészülnek a magyar kkv-k, akkor tartós növekedési pályára állhatnak, ha nem, úgy hátrányos helyzetbe hozzák saját magukat a munkamegosztásban.
A Magyar Innovációs Szövetség elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió az Innovatív Unió koncepcióban egységbe foglalta azokat az elemeket, amelyek a növekedést, a foglalkoztatottságot javítják.
Magyarország számára a nemzetközi versenyben a legnagyobb tartalékot az innováció jelentené, hiszen egy ország hatékonysággal, bérrel és az innovációval tud versenyezni. Ezek közül Magyarország a hatékonyság terén aligha tud a fejlett országokhoz képest pluszt nyújtani, ha csak az alacsony bérekkel versengünk az egy olyan korfával rendelkező országban, mint hazánk fenntarthatatlan. Ha viszont lenne innováció, az tartalékokat jelentene ebben a versenyben.
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban Szabó Gábor elmondta: problémát jelent, hogy a kutatás-fejlesztési pályázatok támogatási rendszere lelassult a nyáron, a kormány zárolt néhány kutatás-fejlesztési forrást, a kifizetések üteme lelassult, viszont mindezek megfelelő döntéssel viszonylag gyorsan orvosolhatók.
Az elnök hangsúlyozta: bár a szövetségnek nincs elegendő információja arról, hogyan alakul a jövőben a kutatás-fejlesztés, innováció támogatási rendszere, de az eddig nyilvánosságra került szándékot, a források egy tárca gondozásába kerülését, helyes lépésnek gondolják. Szerinte a korábbi években a két legfontosabb kutatás-fejlesztési forrás, az innovációs alap és az uniós pályázatok nem működött összehangolt logika alapján, és ezen változtathatna a közös irányítás. (MIT/zipp)