Murdoch leállította a digitális híráruház fejlesztését
Az utóbbi időben leginkább a Times Online fizetőssé tételével elhíresült Rupert Murdoch leállította a Project Alesiának nevezett, online előfizetésekre építő híráruház fejlesztését. Egyes források szerint azért, mert nem talált elég kiadói partnert: a bukással több mint 30 millió dollárt vesztett a News Corp.
A többek között a Timest, a Fox Newst és a Wall Street Journalt is tulajdonló News Corp. vezetője, Rupert Murdoch leállította a vállalat által még a nyáron indított online hírelőfizetési rendszer fejlesztését, azaz az Alesia Projectet. A projekt végeredményeképpen egy olyan rendszer indult volna el, amelyben az előfizetők lapok különböző csoportjainak digitális – táblagépekre és okostelefonokra is optimalizált – tartalmaira fizethettek volna elő online.
A BrandRepublic forrásai szerint a projektet azért állította le Murdoch, mert nem talált elég lapkiadót az együttes értékesítéshez és a terv támogatásához: a News corp. ugyanakkor nem kommentálta az értesüléseket.
A New Yorkban és Londonban párhuzamosan – információink szerint magyar fejlesztők közreműködésével – készülő platform eddig mintegy 31 és fél millió dollárjába került a vállalatnak.
A fizetős és ingyenes online hírtartalmak modelljeiről az utóbbi időben egyre hevesebben zajlik az érzelmi elköteleződések által nem kis mértékben befolyásolt vita. A jelenlegi állás szerint bár a legtöbb kutatás eredményei azt mutatják, hogy az olvasók nem fizetnének az online hírekért, és eddig egy általános – tehát nem prémium vagy szakmai tartalmat nyújtó – lapkiadónak sem sikerült meggyőzően működő fizetős modellt kiépíteni, a News Corp. ennek elélenére ezt az utat választotta.
Mivel a fizetőssé tett Times Online bevételeiről és eredményeiról egyelőre még nincsenek pontos adatok, valószínűleg a Project Alesia az első olyan kézzelfogható bukás, ami demonstrálja a – legalábbis jelenleg, és ebben a formában kínált – online fizetős tartalmak életképtelenségét.
A magyar piacon a szakértők és médiatulajdonosok egybehangzó véleménye szerint még kevesebb esély van a fizetős online tartalmak értékesítésére, részben szintén a kiadói összefogás szándékának hiánya miatt. (emasa)