Az Európai Unió 2010. október 11-12-ei luxemburgi Versenyképességi Tanács ülésén a tagállamok magas szintű egyeztetéseket folytattak az Európa 2020 stratégia keretében meghirdetett Innovációs Unióról. Magyarországot Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára képviselte - áll a minisztérium közleményében.
Az Innovációs Unió az Európai Unió fejlesztését, globális versenyképességét hivatott elősegíteni. Az Európai Bizottság az innováció erősödésétől a legfontosabb társadalmi kihívásokra várja a megoldást, úgy mint a klímaváltozás, a demográfiai változások, a lakosság egészségi állapota és a nyersanyagkészlet megfogyatkozása.
Az Innovációs Unió intézkedéscsomagja 34 pontból áll és több fő területre koncentrál. Egyrészt a kutatási tevékenységek megerősítése révén 3,7 millió új, európai munkahely megteremtésére, másrészt a kis- és középvállalkozások versenyképességének fokozása érdekében az európai tudásbázis növelésére, valamint új, innovatív ötletek megvalósításának és piacra jutásának támogatására törekszik. Külön hangsúlyt fektet a finanszírozási igények felismerésére és kiaknázására, továbbá a nemzeti, regionális és közösségi források összehangolására.
A magyar uniós elnökség ideje alatt hazánk különös figyelmet fordít majd a felülvizsgált kisvállalkozási törvény (Small Business Act) és az Innovációs Unió intézkedéseinek harmonizációjára, annak érdekében, hogy Magyarország érezhető változásokat érjen el a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésében és üzleti környezetük javításában - áll a közleményben.
A Versenyképességi Tanács ülésén Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: az egységes uniós belső piacnak az állampolgárokat és a vállalkozásokat kell szolgálnia. Ehhez a megfelelő jogszabályi környezet harmonizálása mellett az infrastrukturális feltételek megteremtése is szükséges.
Forrás: Privátbankár - talán az MTI nyomán?