"Ma már nem megy csodaszámba, ha valaki klaszterről beszél
A hét egyik fontos eseménye szerdától Brüsszelben az a konferencia, amelyen az Európai Bizottság, a tagállamok, a regionális hatóságok, az üzleti és a tudományos élet szereplői arról folytatnak eszmecserét, miként lehetne jobban kihasználni a klaszterekben rejlő gazdasági lehetőségeket.
Nem is olyan régen még csodálkozással néztek az emberre Magyarországon, de az EU-ban is, ha kiejtette azt a szót, hogy klaszter. Ma már természetes, hogy nálunk is vannak klaszterek – számuk közelít a kétszázhoz. Ezekben az egy ágazatban működő előállítók, szállítók, kutatók, szolgáltatók működnek együtt a vállalkozási infrastruktúra/környezet javítása, az azonos üzleti érdekek és célok érvényesítése érdekében.
A brüsszeli konferencia házigazdája Antonio Tajani, az ipar- és vállalkozáspolitikáért felelős biztos, az Európai Bizottság alelnöke lesz. Ez is jelzi, hogy az EU felismerte és már el is ismeri a klaszterek jelentőségét a növekedés, a foglalkoztatás és az innováció ösztönzésében, a kis- és középvállalkozások működési és versenyfeltételeinek javításában. Ráadásul a klaszterek – végre – feltűntek az unió egyik irányadó dokumentumában, az Európa 2020 stratégiában is. Az integráció deklaráltan fontos feladatának tekinti a világszínvonalú klaszterek létrehozását az európai ipar megújítása érdekében, s minderre forrást is biztosít. Nálunk jelenleg a 17 akkreditált klaszter tagjai pályázhatnak vállalati innovációra."