"Szigorítani kell az uniós források felhasználását
Az uniós pályázatok átalakításával kapcsolatos kormányzati tervek a KKV szektor irányába mozdíthatják el a források nagyobb részét, azonban a 4 Tender Hungary pályázatíró cég véleménye szerint a pénzek elosztásánál más lényeges szempontok is vannak, melyeket figyelembe kell venni. Az uniós pályázati források felhasználása során a hatóságoknak a mostaninál hatékonyabban, szigorúbban kellene ellenőriznie a vállalkozásokat, mivel a pályázatokkal kapcsolatos morál összességében még mindig nem megfelelő.
Magyarország gazdaságának felemelkedésében jelentős szerepe lehet a magyar kis- és középvállalkozásoknak (KKV), melyeknek azonban komoly forrásigénye van a gazdasági növekedés eléréséhez szükséges beruházásokhoz. A KKV szektor már a gazdasági válság előtt is súlyos forráshiánnyal küzdött, amit a krízis csak fokozott. A hitelfelvételi lehetőségek jelentősen beszűkültek, miközben a korlátos uniós pályázati támogatásokhoz sok esetben komoly önerőre van szükség. Az egyik legdinamikusabban fejlődő pályázatíró cég, a 4 Tender Hungary (továbbiakban 4 Tender) elemzése szerint a KKV szektor megerősödéséhez számos további lépést kell tennie a kormányzatnak, melynek egyik legfontosabb eleme a pályázati rendszer átalakítása és a forrásoknak a KKV szektor irányába történő átcsoportosítása lehet.
Mivel az uniós támogatások végesek, ezért a KKV szektor javára történő átcsoportosításnak nyilvánvaló vesztesei is lehetnek. A 4 Tender megítélése szerint a rendelkezésre álló keretet a non profit és az önkormányzati szférától kellene átcsoportosítani. Dr. Körmendy Zsófia, a 4 Tender ügyvezetőjének véleménye szerint a KKV szektor versenyképességének és hatékonyságának fokozása által nőhet a foglalkoztatottság, valamint bővülhetnek az állami adóbevételek, melyek hozzájárulhatnak az ország felzárkózásához. Mindehhez elengedhetetlen a jelenlegi pályázati rendszer jelentős reformja, mely támogathatja ezen célok elérését.
A 4 Tender szerint a jövőben az uniós pályázatok során kiemelten kell kezelni a magyar gazdaságot leginkább támogató fejlesztési, beruházási irányokat, így a gépbeszerzést, az innovációt, az informatikát, a képzéseket, az energetikát és a komplex beruházásokat. Ahhoz, hogy a források valóban hozzájáruljanak a magyar gazdaság növekedéséhez, körültekintően kell kiválasztani a támogatandó cégek körét. A 4 Tender szerint elsősorban a minimum két teljes lezárt üzleti évvel rendelkező, stabil, már eredményt felmutató cégeknek a pályázati lehetőségeire kell fókuszálni. A tendereknél azonban továbbra is figyelembe kell venni a fejlettségbeli és regionális különbségeket, ami alapján eltérő támogatási intenzitással, eltérő belépési korlátokkal és eltérő kötelezettségekkel kellene befogadni a pályázatokat.
A 4 Tender megítélése szerint bizonyos esetekben a jelenlegi 25, illetve 100%-os támogatási intenzitás nem megfelelő. Dr. Körmendy Zsófia szerint a rendszer hatékonyabb volna, ha a képzésekkel, egészségfejlesztéssel kapcsolatos pályázatok esetén a jelenlegi 100%-os támogatási arány a vállalkozói szféra esetében pl. 80 százalékra csökkenne, míg az önkormányzati és a non profit szféra esetében 100 százalékon maradna. Ennek megvalósulása (a vállalkozói önrész miatt) komolyabb, átgondoltabb projekteket eredményezhetne, kevesebb visszaéléssel. Egyéb pályázatoknál (pl. gép, informatika, innováció) a jelenlegi 25-50 százalékos támogatási arány a 4 Tender szerint legyen magasabb, kiszámíthatóan 40-50% körüli. Ezek a beruházások ugyanis ténylegesen hozzájárulhatnak a magyar gazdaság hosszú távú növekedéséhez. A reform részeként a jelenlegi pályázati rendszert egyszerűsíteni és az adminisztrációs terheket csökkenteni kell és nem utolsósorban javítani kell a pályázatokkal kapcsolatos morálon."
/Forrás: OrientPess/