"A kkv-k és az állampolgárok az EU belső piaci reformjának fókuszában
A munkahelyteremtés és a növekedés fellendítését célozná az Európai Unió új belső piaci szabályozása. Az EurActiv által látott jogszabály-tervezetben a Bizottság a kis- és közepes vállalkozásokat, és magukat az állampolgárokat helyezi a középpontba. Az októberben bemutatásra kerülő reform a 20 éves belső piac megújításával számos eddigi hiányosságot kíván orvosolni.
A belső piac reformja keretében közel harminc javaslatot, köztük új adóügyi, csalás elleni és kkv-szabályozást készítettek elő az Európai Bizottság illetékes tagjai. Michel Barnier júliusban arról számolt be, hogy a szabadalmak fordításáról szóló új szabályozás is, az uniós körökben csak Single Market Act-nek, vagyis belső piaci törvénynek nevezett javaslat része lesz.
A reformtervezetet kidolgozó, kilenc európai biztosból álló munkacsoportot, Michel Barnier belső piaci biztos vezeti. A kész dokumentum várhatóan október 6-án kerül bemutatásra. Jelenlegi változatában a tervezet néhány ponton fedi a kisvállalkozói intézkedéscsomagot (Small Business Act), és az EU új innovációs stratégiája tartalmát is. A reform az Egységes Európai Okmányt (Single European Act) váltaná fel, amely az új szabályozás várható életbe lépésekor (2012 decemberében) lesz éppen 25 éves. Emeli a reform szimbolikus jelentőségét, hogy ekkor lesz 20 éves évfordulója annak, hogy létrejött az EU belső piaca.
Az EurActiv betekintést nyert a Bizottság egyik belső dokumentumába, amely szerint az egységes piaci törvény különös figyelmet szentel az európai gazdaságban tevékenykedő 500 millió embernek. "A piacoknak az állampolgárokért kell dolgozniuk, és nem fordítva" - olvasható a szövegben. A kisvállalkozások is központi szerepet kapnak a tervezetben. A Bizottság figyelembe veszi a kis- és közepes vállaltok könnyebb forráshoz jutására, a közbeszerzések reformjára, valamint az "okosabb szabályozásra" tett javaslatokat, illetve felülvizsgálná az már említett kisvállalkozói intézkedéscsomagot. Néhány célkitűzés már most is a bemutatás előtt álló innovációs stratégia zászlaján lobog, bár az innovációs biztos, Márie Geoghegan-Quinn nem vett részt Barnier munkacsoportjában.
Az új jogszabály tervezetén az ipari ügyekért felelős Antonio Tajani, a versenypolitikai biztos, Joaquín Almunia, az adózásért felelős Algirdas Šemeta, a kereskedelmi biztos, Karel De Gucht, a digitális ügyekért felelős Neelie Kroes, a közlekedéspolitikai biztos, Siim Kallas és a gazdasági és monetáris biztos, Olli Rehn dolgozott. A fogyasztóvédelmi kérdésekben illetékes John Dalli és a foglalkoztatási tárcát vivő Andor László szintén hozzájárultak a tervezet végleges formájához. A biztosok kollégiuma július 20-án hagyta jóvá a belső piaci törvényt, miután részletesen megvitatták azt Mario Montival.
Az Európai Bizottság szóvivője az EurActiv kérdésére hangsúlyozta, hogy a dokumentum hozzájárul majd az Európa 2020 növekedési stratégia céljainak megvalósításához is. Különösen az innovációs és az iparpolitika terén mutathat fel eredményeket.
A korábbi versenypolitikai biztos, Mario Monti által készített korábbi jelentést a reform egyik fontos forrásaként tartják számon. Monti szerint a tagállamoknak az eddiginél szorosabb koordinációt kell megvalósítaniuk az adópolitika terén, ugyanakkor nem tesz javaslatot egy közösségi adórendszer kialakítására (EurActiv.com 26/02/10). Az ex-biztos úgy véli, hogy számos kapocs hiányzik még ahhoz, hogy a belső piac a maga teljességében működjön. Ezeknek a hiányosságoknak a kezelése lesz 2012-ig a prioritás.
A Bizottság egy munkadokumentuma szerint a belső piac továbbfejlesztését az indokolja, hogy "fennáll a veszélye, hogy a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés egy ideiig stagnál majd Európában". A háttéranyag szerint az elöregedő társadalom és a munkaképes lakosság számának csökkenése veszélyezteti Európa szociális piacgazdaságát és a jóléti rendszert.
"A belső piac és annak négy alapszabadsága - az áruk, a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke szabad mozgása - Európa egyik legfontosabb versenyelőnye. Ezek továbbfejlesztése és mélyítése az egyik legjobb lehetőség arra, hogy Európa okos, fenntartható és befogadó gazdasági növekedést érjen el" - olvasható a bizottsági dokumentumban.
Következő lépés 2010. október 6.: Az Európai Bizottság bemutatja az új belső piaci törvényt."
/Forrás: EurActiv/