A hír a VG-ről, a komment Bundik Csaba tollából, szintén a VG-ről.
"Vietnám-KKV olasz példa
A kis-és középvállalkozás (KKV-k) klaszterek fejlesztése segíti a vietnámi vállalkozásokat, hogy növelni tudják a versenyképességüket, mélyebben integrálódjanak a világgazdaságba, és hozzájáruljanak az ország fenntartható növekedéséhez a Tervezési és Beruházási Minisztérium Vállalkozásfejlesztési Ügynökségének vezetője, Ho Sy Hung szerint.
A vietnámi vállalkozások 90 százaléka KKV, szerepük fontos a munkahelyteremtésben, a jövedelemtermelésben, és nagyban hozzájárulnak az ország fejlődéséhez. A vietnámi KKV-k folyamatos fejlődésben voltak a 2008-2009-es időszakban a globális gazdasági válság ellenére, a növekedés 1,5-szer nagyobb, mint 2005-2006-ban.
Egy három éves olasz kormány által finanszírozott projekt célja, hogy javítsa a vietnámi KKV-k versenyképességét, valamint a vietnámi vállalkozások számára műszaki segítségnyújtási programokat biztosít. A 2009-2011-ben lezajló projekt teljes költségvetése 3.000.000 euro.
Az olasz nagykövet Andrea Perugini szerint a fejlesztés nem csupán az ország növekedését segíti, de kedvező feltételeket teremtenek az olasz vállalatok működéséhez Vietnámban. Hozzátette, hogy az olasz vállalatok magas színvonalú technológiái, know-how és marketing szakértelme, ami igazán érdekes a vietnámi vállalkozások számára.
Nguyen Trong Hieu, az ASMED igazgató-helyettese elmondta, hogy a KKV-k számának egy éves átlagos növekedési üteme 20-ról 22 százalékra nőtt. 2000-ben 14.000, tavaly 84.500 volt az új vállalkozások száma.
“A vietnámi kormány előmozdítja a KKV-k fejlődését, beleértve a pénzügyi támogatást, a közigazgatási reformot, és a javuló üzleti jogi keretet.”
Giovanna Ceglie, az UNIDO projektmenedzsere szerint:
“Gyakran megfigyelhető, hogy a klaszterek növelik a vállalkozások versenyképességét és az életszínvonal javítását azokon a területeken, ahol léteznek ilyenek.” Hozzátette, hogy a klaszter projekt révén csökkenthetők a költségek, erősödik az üzleti bizalom. /A Viet Nam Business News nyomán/
Bundik Csaba, menedzsment tanácsadó - bemutatkozása
Pályafutásomat az akkor még Tungsram nevet is viselő GE-ben kezdtem K+F, majd benchmarking területen. Később internetes start-up cégek munkatársa, majd vezetője lettem, 2001-től informatikában és marketingben tevékenykedő vállalkozó. 2006-tól a ValDeal Innovációs Zrt. senior business development menedzsere voltam. 2008 közepétől Vietnamban eltem, regionális igazgatóként a vietnámi, laoszi és kambodzsai piacokért voltam felelős.
Jelenleg start-up cégekben tanácsadóként és európai technológiák délkelet-ázsiai üzletfejlesztésében működöm közre.
A MÜTF-ön folytattam közgazdasági, pénzügyi tanulmányokat, később a németországi European University Viadrina MBA képzésén, majd a University of Texas at Austin technológiahasznosítási és üzleti inkubációs kurzusain vettem részt.
A Viadrina Business School magyarországi regionális képviselője, és tagja vagyok a Haniel Stiftung Young Leaders Networknek.
Kommentje:
Pár kommentárt fűznék csak a fenti cikkhez. Tudjuk, hogy az olasz költségvetés is hasonló kitettségnek örvend, mint a magyar. Azt is tudjuk, hogy a hazai KKV szektor adja a foglalkoztatottság túlnyomó részét. Vannak futó magyar projektek Vietnámban (pl. kórházépítes), ami kétségkívül hasznos és szükséges, bár több lenne belőle.
Emellett a hazai KKV-k helyzetbe hozására megfontolnám az olaszhoz hasonló programok indítását azokon a gyorsan fejlődő piacokon, ahol a magyar vállalatoknak lehet keresnivalójuk, mert jóval szélesebb hazai KKV körből lehet meríteni, mint egy kórházi projekt esetén, ahol megmutatkozik a magyar technológiák, tudás, és know-how értéke, de csak egy speciális szegmensben, mindezt sokkal olcsóbban.
Azt pedig, hogy melyek az exportképes magyar cégek, és az ígéretes piacok, az ITD pontosan tudja, tehát csak meg kellene nézni az olasz példát jó közelről, és megcsinálni a magunk verzióját. Nem szégyen a jobbaktól tanulni."