Szemmel látható módon a nagy(obb) vállalatok, cégek eldobott téglaként pörögnek-forognak nyomatéktengelyük körül és mindegy, hogy mi kerül az útjukba, saját törvényeik szerint (már szinte azt mondottam, hogy öntörvényűen) kuszálnak össze fogsorokat vagy porcelánboltot.
Hogy a klasszikus elméletek csődöt mondtak, az az Enron esetén bukkant a felszínre először talán. Nagy tisztelettel felhívom az olvasók figyelmét, hogy az Enron bukása az átvert befektetők lóvéján túl az alkalmazottak nyugdíj-megtakarításait is magával vitte. Szerintem érdemes egy kicsit utánaolvasgatni, hogy milyen módszereket talált ki a vállalatvezetés és mihez sikerült partnereket találnia a munkatársak körében.
Lehet, hogy utólag visszagondolva olyan jelként fogunk rá gondolni, mint a Titanic elsüllyedésére, amely az aranykort vagy mit rántott magával.
Egy kicsit közelebb ott van az OTP megpadlóztatása. Ugye senki nem gondolja, hogy egy ekkora szervezet nem tart fenn saját biztonsági szolgálatot, amely védi a részvényesek érdekeit? Egy adott méret felett azonban hirtelen eltűnnek a vállalat határai - nem lehet tudni, hogy hol kezdődik a vállalkozás érdeke és hol a nemzetgazdaságé. Hogy ez jó vagy rossz, azt nem tudni - mindenesetre én nem szeretném megismerni azt az állapotot, amikor az OTP végérvényesen bemondja az unalmast a piac törvényei vagy a spekuláció hatására. Vélhetően a Postabank körüli mizéria csak óvodás-zsúr volt ahhoz képest, ami akkor lett volna, ha Soros (vagy az általa indított folyamat) tényleg kinyuvasztja a bankot... Szóval a piaci törvények hirtelen megbicsaklanak, ezért szinte logikus, hogy a banki biztonsági szolgálatot ilyen (esetleg más) esetekben kiegészíti a Nemzetbiztonsági Hivatal.
A legfrissebb példa a MOL - egy normál piacgazdaságban természetes, hogy a részvények adódnak-vevődnek. Az már talán annyira nem természetes, hogy egyszer csak felbukkan valaki a távoli Urál környékéről és átveszi az ÖMV részvényeit (amúgy az ÖMV szerepe is megérdemel egy misét). A MOL persze már rég nem csak egy vállalkozás a többi között - szeretné-e bárki, hogy rajta keresztül nyomást lehessen gyakorolni a magyar kormányra, hogy barátságosabban viszonyuljon egy keleti szomszédhoz?
Ez persze csak egy eszmefuttatás az üzletfejlesztés gazdaságtanáról, üzleti hatteréről, az üzleti környezetről, amiben az üzletfejlesztést végezni kell - csak érdekesség, semmi több.